Powerforum

Motor- og Tuningsforum for Garagefuskere og andet godtfolk!
Dato og tid er 26 jul 2025, 09:25

Alle tider er UTC + 1 time




Skriv nyt emne Svar på emne  [ 4 indlæg ] 
Forfatter besked
Indlæg: 12 jun 2003, 08:46 
er der nogle der har tunings dele til uno t 1,3 liggende, jeg skal bruge større turbo- ic - dyser og større oliekøler(eks fra bmw E36). og hvordan er det bedst at sænke kompressionen en smule.


Share on FacebookShare on TwitterShare on DiggShare on RedditShare on DeliciousShare on TechnoratiShare on TumblrShare on Google+
Top
  
 
Indlæg: 12 jun 2003, 18:21 
Jeg er lige med på en lytter.


Top
  
 
Indlæg: 13 jun 2003, 11:26 
Du kan købe en gr.A toppakning som er tykkere og sænker komp. kan holde til 2 bars turbotryk, man kan finde den i England eller måske Bruno Hansen på fyn. Desuden kan du tage indsprutningsdyserne fra en uno 75 ie, de giver rigelig benzin(evt. suppleret med en anden benzintrykreg.), så bare på med en stor mølle og du har ca. 180 hk.


Top
  
 
Indlæg: 13 jun 2003, 12:15 
Offline

Tilmeldt: 01 jan 1970, 01:00
Indlæg: 14
Hvis det ku have interesse ligger jeg inde med en intercooler fra en Cossie 2wd, kommer jo an på hvor meget plads du har til rådighed, men sån cooler fra en cossie 2wd kræver ik sindssygt meget plads.. Måler længde 60cm, højde 10cm, bredde/ dybde 10cm, og ska koste 800kr..


Top
 Profil  
 
Vis indlæg fra foregående:  Sorter efter  
Skriv nyt emne Svar på emne  [ 4 indlæg ] 

Alle tider er UTC + 1 time


Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 47 gæster


Du kan ikke skrive nye emner
Du kan ikke besvare emner
Du kan ikke redigere dine indlæg
Du kan ikke slette dine indlæg
Du kan ikke vedhæfte filer

Søg efter:
Hop til:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Danish translation & support by Olympus DK Team