Powerforum

Motor- og Tuningsforum for Garagefuskere og andet godtfolk!
Dato og tid er 21 maj 2025, 19:39

Alle tider er UTC + 1 time




Skriv nyt emne Svar på emne  [ 12 indlæg ]  Gå til side 1, 2  Næste
Forfatter besked
Indlæg: 28 jul 2004, 23:33 
Denon DCA 800 6x50W DIN (1kHZ, 1%THD) frekvens response 5-100kHz (-3dB), signal/støj forhold 100 dBa.

Rigtig god og kraftig forstærker. Bemærk Watt er oplyst i DIN.

Pris: 1500kr.


Share on FacebookShare on TwitterShare on DiggShare on RedditShare on DeliciousShare on TechnoratiShare on TumblrShare on Google+
Top
  
 
 Titel:
Indlæg: 29 jul 2004, 16:45 
hvor gammel er den ?? under 10 år ?


Top
  
 
 Titel:
Indlæg: 29 jul 2004, 18:04 
Har byttet mig til den, har ikke selv haft den ra ny, men jeg er sikker på den er under 3år gammel, men den virker perfekt, er du intresseret?


Top
  
 
 Titel:
Indlæg: 29 jul 2004, 23:44 
Offline
Nyt Medlem

Tilmeldt: 08 jul 2003, 21:12
Indlæg: 21
Geografisk sted: Out Back Kalundborg
Den har de ikke produceret i de sidste 6-7år så under 3år så er det dælme nogle dårlige sælgere de har i hi-fi klubben! Men iøvrigt en af de fedeste forstærkere jeg har rodet med!

DD


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 30 jul 2004, 00:20 
Ej du, handler aldrig med Hifiklubben, Men ok vidste ikke den var så gammel, for den spiller lige så godt som mange nye kvalitets forstærkere synes jeg :shock: men så må i jo bare komme med et bud :wink:


Top
  
 
 Titel:
Indlæg: 30 jul 2004, 02:13 
Offline
Senior Medlem

Tilmeldt: 02 maj 2004, 23:37
Indlæg: 450
Geografisk sted: Vejle
når vi snakker hifi er det ikke ligesom med pc og andet stads. Når du køber nyt er det enten fordi det gamle ikke kan længere eller fordi du vil have noget i en bedre klasse. Ikke fordi det nye er bedre. Udviklingen står næsten stille og det er mest betjenningen af apparaterne der bliver gjordt nemmere ellers kan du sagtens købe en 20 år gammel forstærker der er væsentligt bedre end Pony, Notsonic og hvad ved jeg. Kun plastic mærkerne står ofte af (=købt i bilka etc) Har selv en Denon receiver og synes det var en god måde at bruge 8500 på. Køber du noget i HiFi klubben er det bygget til at holde og mange behandler det så godt at det ikke kan ses hvor gammelt det er.

_________________
Kære brevkasse,
Jeg har for mange biler, for mange projekter, for lidt tid og for få penge... Hvad skal jeg gøre?


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 30 jul 2004, 09:24 
Offline
Nyt Medlem

Tilmeldt: 08 jul 2003, 21:12
Indlæg: 21
Geografisk sted: Out Back Kalundborg
Ikke et ondt ord om den forstærker, jeg arbejder selv hos Expert og må indrømme som også jeg skrev før at det er en af de bedste forst. jeg nogen sinde har haft og var det ikke for at en eller anden syntes at jeg ikke skulle have den mere havde jeg den stadig! man skal give mange penge for at få noget der er bare lidt tilsvarrende! Så næsten uanset hvad prisen er får vedkommende en kanon fed forst.! Så sørg for at de bud i giver er seriøse og fornuftige!

DD

P.S. Det er en 6 kanals forst. jeg have et sæt 6x9 JBL(TM930, kanon højtt) og et kombo sæt JBL(kan ikke huske model) og en CervinWega 15" dobbelsvingspole og det var ikke noget problem for den tvært imod! Iøvrigt sad det i min boble fra 66´!


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 30 jul 2004, 16:44 
Offline
Senior Medlem

Tilmeldt: 02 maj 2004, 23:37
Indlæg: 450
Geografisk sted: Vejle
ups... vidste sgu ikke lige at Denon lavede bilstereo... troede seriøst at det var noget til stuen... Men står selvfølgelig fast ved hvad jeg siger :D

_________________
Kære brevkasse,
Jeg har for mange biler, for mange projekter, for lidt tid og for få penge... Hvad skal jeg gøre?


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 09 aug 2004, 09:12 
Ok nu er vi nede på 1000kr, det er en thansen pris, men for en total fed forstærker


Top
  
 
 Titel:
Indlæg: 09 aug 2004, 12:47 
Offline
Mester Medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 27 nov 2003, 21:55
Indlæg: 784
Geografisk sted: Brønshøj/Husum
Niels.. ring lige til mig - jeg kan muligvis godt bruge den..

Anders, FKD

_________________
Vh. Anders


Top
 Profil  
 
Vis indlæg fra foregående:  Sorter efter  
Skriv nyt emne Svar på emne  [ 12 indlæg ]  Gå til side 1, 2  Næste

Alle tider er UTC + 1 time


Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 10 gæster


Du kan ikke skrive nye emner
Du kan ikke besvare emner
Du kan ikke redigere dine indlæg
Du kan ikke slette dine indlæg
Du kan ikke vedhæfte filer

Søg efter:
Hop til:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Danish translation & support by Olympus DK Team