Ny 150m2 garage. Beton hærdetid?

Her snakkes om alt

Redaktør: Moderatorer

Besvar
besked
Forfatter
bent0212
Nyt Medlem
Indlæg: 17
Tilmeldt: 19 aug 2014, 12:16

Ny 150m2 garage. Beton hærdetid?

#1 Indlæg af bent0212 »

Jeg har igangsat et byggeri af en ny garage så traktoren kan komme hjem istedet for at stå 20km væk.
Jeg håber og forventer at få besøg af gravemanden i denne uge, så jeg kan få fyldt renden enten i slutningen af denne eller starten af næste uge. Fra hukommelsen mener jeg godt at kunne rejse stålbuerne 14 dage efter betonen er støbt i renden. Det er nogle små buer med 9m spænd og 3m ben.
Er der nogen der kan huske noget med minimum tid?
Bufas
Senior Medlem
Indlæg: 332
Tilmeldt: 01 jan 1970, 01:00
Geografisk sted: Slagelse
Kontakt:

Re: Ny 150m2 garage. Beton hærdetid?

#2 Indlæg af Bufas »

Da jeg støbtegulvet i min hed det 28 dage før det var helt gennemhærdet. Men der kunne gåes på det før. Jeg vil tro at det var samme tid da vi lavede fundamentet.
Alex_Reedtz
Senior Medlem
Indlæg: 293
Tilmeldt: 22 nov 2005, 20:48
Geografisk sted: Juelsminde

Re: Ny 150m2 garage. Beton hærdetid?

#3 Indlæg af Alex_Reedtz »

Jeg har lige været igennem det samme, soklen nåede at tørre ca en uge, og gulvet 4 dage tror jeg. Jeg har et spænd på 8m.
Fluen
Medlem
Indlæg: 109
Tilmeldt: 18 dec 2007, 20:31

Re: Ny 150m2 garage. Beton hærdetid?

#4 Indlæg af Fluen »

det er rigtigt med de 28 dage for en gennem hærdning men da kan gås på det efter et par dage. har gulvet en stor flade skal da skæres nogle riller i gulvet på tværs af bygningens korte side (vinkelret på husets fasade). dette gøres for at skjule evt revner som vil opstå i gulvet når det giver sig. når rillerne er skåret vil betongen fremover knække i den / de riller.

hvis du selv støber gulvet og køber det færdig blandet vil jeg anbefale dig til at holde sig fra selv nivilerende betong. det er ikke være at arbejde med i sammen ligning med normal beton. husk at brug viberator. den er en stor hjælp.
i så fald at du køber færdig beton og ønsker at glidte gulvet skal du oplyse det til beton firmaet.
Alex_Reedtz
Senior Medlem
Indlæg: 293
Tilmeldt: 22 nov 2005, 20:48
Geografisk sted: Juelsminde

Re: Ny 150m2 garage. Beton hærdetid?

#5 Indlæg af Alex_Reedtz »

Jeg vil modsat ikke anbefale andet end flydebeton, det bliver simpelthen ikke lettere...
Brugeravatar
grydesvamp
Mester Medlem
Indlæg: 2537
Tilmeldt: 25 jan 2005, 15:36
Geografisk sted: Tylstrup Nordjyland

Re: Ny 150m2 garage. Beton hærdetid?

#6 Indlæg af grydesvamp »

Jeg er også stor tilhænger af flyde beton, og så en hurtig tur over med en gulvsliber når det er hærdet :-)
Fri bane fuld hane! :-)
Besvar