Powerforum
http://www.powerforum.dk/

Hvor mange volt til banke sensor.
http://www.powerforum.dk/viewtopic.php?f=4&t=21916
Side 1 af 1

Forfatter:  kepsus [ 12 apr 2009, 00:39 ]
Titel:  Hvor mange volt til banke sensor.

Hejsa jeg har en banke sensor af bosch typen 0261231007 Jeg ville hører om i kunne fortælle mig, hvor mange volt den kører med..

Forfatter:  HenrikGM [ 12 apr 2009, 07:22 ]
Titel:  Re: Hvor mange volt til banke sensor.

kepsus skrev:
Hejsa jeg har en banke sensor af bosch typen 0261231007 Jeg ville hører om i kunne fortælle mig, hvor mange volt den kører med..


Øhh...!

-10 til +10, men det er ikke det du skal bruge hvis du vil have noget ud af sensoren. Sæt et storageskop på udgangen og tap den med skaftet af en skruetrækker, så bliver du en del klogere på hvad der sker.

Forfatter:  kepsus [ 12 apr 2009, 08:19 ]
Titel: 

tak Henrik

men det er fordi på min originale motorstyring er der en posetiv udgang, samt en signal.
http://coupeweb.net/16vt/pages/16vtPage2.html
pin 6 og pin 22. og når jeg ser på Omex boksen er der kun 1 indgang.

Forfatter:  kepsus [ 12 apr 2009, 17:53 ]
Titel: 

eller er jeg helt galt på den.. ? har kigge på et data sheet jeg fik google mig til over den bosch srnsor, men syntes ikke der står hvor mange volt den kører med.

Forfatter:  HenrikGM [ 12 apr 2009, 21:47 ]
Titel: 

kepsus skrev:
eller er jeg helt galt på den.. ? har kigge på et data sheet jeg fik google mig til over den bosch srnsor, men syntes ikke der står hvor mange volt den kører med.


Hej.

Du skal spørge dig selv om det er relevant hvor mange volt en mikrofon sender ud.....Svaret vil afhænge af om der er stilhed eller larm, om der er en der taler eller een der råber.

Og nej, Bosch databladet på din sensor fortæller intet om hvor mange volt simpelthen fordi det ikke er relevant info. Det er jo ikke en temperatursensor du monterer, eller et potmeter til en spjældaksel....

Godt råd; lad være med at monter noget du ikke ved hvordan virker.

Forfatter:  kepsus [ 12 apr 2009, 23:20 ]
Titel: 

Ja men det kan da godt være at jeg skulle holde mig til dit råd.. Nu var det bare fordi der sad en standard på bilen, og i forbindelse med at jeg skulle skifte til Omex syntes jeg det var relavant at få den funktion med.

Side 1 af 1 Alle tider er UTC + 1 time
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/