lqs skrev:
sc 12 sidder std. på 1,6 motor giver luft til ca 210hk max. sc 16 sidder std på 2,0 motor giver luft ca 240hk max. du kan sagtens se forskel på længden.( hvis du før har set dem begge) der er også meget mindre modeller. Egon fra gadbjerg solgte en til Ronald (det er ham tyskeren med den fine og hurtige kadett c) den skal på en honda monkye det er nærmest en honda dax!
meget skægt da ingen, (af de seriøse), har kunne presse over 200HK ud af den lille kompressor på en toyota 1600, de ender alle med fra 180 og på vej mod de magiska 200 hk, problemet er at skaffe et stort remhjul, da det skal være større end hvad hks e.t.c. laver, det store remhjul eksisterer ikke da kompressoren skal presses en del over 10.000 hvilket nedsætter levetiden betydeligt, derudover vil det store remhjul ikke kunne sidde der for vandpumpen (mener det er vandpumpen)
de der har lige under de magiska 200hk har desuden gjort en del ved deres maskine, udover at ændre på remhjulene (både det storre på krumtapen og det lille på kompressoren, herved er magnetkoblingen fjernet for at gøre plads til det lille remhjul)
sc12 er rigtignok 1200cc
sc16 er 1640cc (17% større)
sc16 stammer fra en 2L række 6'er (1ggze) der findes i japan og australien
(sc12 fra 4agze)
hvis du har en cbv (compressor bypas valve) siddende på kompressoren, så er det den lille.
derudover er der stemplet sc12 eller sc16 på kompressoren