Powerforum
http://www.powerforum.dk/

Golf 3 kompresser mere benzin... Chip eller?
http://www.powerforum.dk/viewtopic.php?f=4&t=7383
Side 1 af 2

Forfatter:  Kris [ 23 feb 2004, 20:16 ]
Titel:  Golf 3 kompresser mere benzin... Chip eller?

Jeg skal til og bygge en kompresser på en Golf 3 1.8 og den skal selvfølgelig også have noget mere benzin men hvad er der af muligheder?
En chip fra RH er selvfølgelig en mulighed men vil hellere selv lave det, så er der muligheden for og montere MS sammen med den almindelige motorstyring men hvad med og montere en dyse der bare åbner ved 0.2 eller 0.3 bar? Vil det virke? Vil det give et enormt stort benzin forbrug hvis den er åben hele tiden?
Det er vel det hele de ændre i Chip´en ved RH...

/Kris

Forfatter:  Gæst [ 24 feb 2004, 09:15 ]
Titel:  Re: Golf 3 kompresser mere benzin... Chip eller?

hvad har du gjort oppe monopoint for at koble kompresseren på....?

Forfatter:  Kris [ 24 feb 2004, 10:10 ]
Titel: 

Øhh hvad tænker du lige på?

/Kris

Forfatter:  stig vw. [ 24 feb 2004, 16:12 ]
Titel:  golf

jo du skal jo have slangen sat fast på en eller anden måde.! og så tænkte jeg om hvordan du har gjort det....? :?:

Forfatter:  HenrikGM [ 24 feb 2004, 17:12 ]
Titel: 

hvis du blot smækker en dyse på og trækker den v. feks 0,2bar, så passer brændstof/luftforholdet ved ET tryk, og ET omdrejningstal, og ikke nogen andre steder.

For nogen er det ok, men hvis vi virkeligt er i lowbudget afdelingen, så er en kompressor nok ikke lige sagen.....

Der ligger megen god kørbarhed gemt i styring af motoren, og man kan vist ikke ligefrem kalde en pressostat og dyse for en styring......mildt sagt!!

Med andre ord: drop det med een dyse, og gå multipoint. Hvordan vil du sikre dig at dit monopoint ikke sulter en eller flere stempler, når nu lufthastigheden stiger i din indsugning?? Jo, du opdager det måske, måske ikke, men HVIS du opdager at den sulter en cyl. så er den pressostat pludseligt en rimelig dyr dims!

Forfatter:  Gæst [ 24 feb 2004, 19:59 ]
Titel: 

Så skal der vel også en anden top på hvis der skal multimoint på ikk?
Kunne man evt montere 4 dyser i manifolden og så bruge MS til og sørge for den får noget mere Benzin?

/Kristian T

Forfatter:  HenrikGM [ 24 feb 2004, 20:09 ]
Titel: 

Du kan sagtens sætte dyser i manifolden, ikke noget problem. Langt de fleste biler er bygget med dyser i manifolden.

Hvis du vil bruge MS så er det lidt synd kun at bruge det som tilskud. Man kan ligeså godt tage springet, det er på lang sigt klart det nemmeste, men sæt dig godt ind i det før du går igang. FAQen og manualen er nødvendigt læsestof.

Forfatter:  Golf3 [ 24 feb 2004, 22:15 ]
Titel: 

Jeg er ved at mont. komp. på min G3 1,8med 0,75bar i tryk skal jeg til at udskifte toppakning. Mont. en fra G60. fra 96. Du skal have en anden benzin pumpe f.eks. fra en vento 2,0 eller vr6. Benzintryksregulator. Og engang chipning så skulle den være hjemme. Da jeg skal køre

Forfatter:  Golf3 [ 24 feb 2004, 22:16 ]
Titel: 

Nå ja.. Jeg har en chip fra RH til en G3 med komp. årgang 93-94

Forfatter:  Kris [ 24 feb 2004, 22:29 ]
Titel: 

Hvad gav du for chip og indkøring ved RH?

/Kris

Side 1 af 2 Alle tider er UTC + 1 time
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/