ken petersen skrev:
jeg havde jo købt en brugt ms som ikke ser helt org. ud. den skulle før havde kørt med 225b 228, men den kan jeg ikke få til at virke på min bærebar med win 98. der tængte jeg så at jeg kunne tage en nyere vers. 225b514. den kan godt køre på min bærebar. jeg har så også hentet exstra coden 024s9 og når jeg vil installerer den på ms skal jeg instaal boot jumper (or short out boot resistor) og det er der jeg blir lorst

. hvad skal jeg gøre?????
Du skal simpelthen sætte bootjumperen på printkortet. Det er en simpel "kortslutning" du skal lave for at tvinge CPUen i bootloader mode.
MEN, du kan klare dig uden: Da du netop IKKE opgraderer fra std MS code, så skal du selvf. ikke svare sådan når programmet spørger dig.
Så skulle det køre af sig selv.
_________________
Henrik
http://boost-it.dk
Citat:My experience tells me that once the cam with the lumpy idle is selected, the thinking mostly stops. Decisions then are based on lowest price, looks, ease of installation, coolness factor, the 'latest thing' syndrome, peer pressure, old wives tales, and bad advice.
Citat slut.
Hold kæft hvor er det sandt!