Powerforum
http://www.powerforum.dk/

Tændingsbanken ved sejtræk og trykladning
http://www.powerforum.dk/viewtopic.php?f=7&t=11532
Side 1 af 3

Forfatter:  Morten VJ [ 12 feb 2005, 20:20 ]
Titel:  Tændingsbanken ved sejtræk og trykladning

Jeg lider af disse symptomer, hurtig accelration op igennem gerrene maks tryk er intet problem.
Men en accelration i 4 gear fra 2500 til 4500 omd/min så tændingsbanker den.
Det er som om noget bliver for varmt ved langsom accelration, hovedmistængte er tændrørende kører pt. med standart rør.
Vil et koldere hjælpe ?
eller er der andre ideer.
AFR ligger imellem 12 og 11,5/1

MVH

Morten

Forfatter:  HenrikGM [ 12 feb 2005, 22:04 ]
Titel: 

Det er det evindelige problem. De første gear er forbrændingen relativt kold, da motoren typisk ikke har fået kniv de sidste par sekunder, plus at stemplerne accelererer hurtigere op igennem omdrejningsregistret. Trykfaldet i den enkelte forbrænding er hurtigere i de små gear fordi stemplerne "kan nå at komme væk" så at sige. I et højt gear kan det sammenlignes med en "konstant" belastning, og derfor får du dels en større varmeakkumulering pga de første 3 gear, dels fordi motorens omdrejningsforøgelse er relativt lille v. højt gear.

Så du varmer faktisk det hele op først og forværrer situationen pga en stadigt lavere omdrejningsforøgelse.

Samme fænomen gør at små lette biler ofte tåler mere fortænding end tunge biler.

Spørgsmålet er om du har den banken fordi et enkelt punkt i dit forbrændingskammer er varmt(feks tændrør), eller om det er "det hele" der er for varmt. Sidstnævnte situation er der ikke så meget at gøre ved, medmindre du vil køre med feks 2 tændingsmaps.

Men et tændrørsskift er nok ikke nogen dum ting. Ved da at de tunge grenge i sverige har 1, nogle gange 2 numre koldere rør end std BP6ES.
Iøvrigt, Volvoerne har det ikke så godt med andre rør end NGKs, men det vidste du nok i forvejen.

Blandingsforholdet kan du nok ikke undertrykke ret meget banken med når du kører så fedt nu. Måske man kunne overveje 11:1, men tror ikke på det gør forskellen.

Det kan gå så galt at du er tvunget til at rykke tændingen.... :wink:

Forfatter:  Morten VJ [ 13 feb 2005, 11:13 ]
Titel: 

At NGk rør skulde være bedst til en gl. Volvo motor.
Det har jeg stødt på flere gange, og har slået det hen som rent nonsens, hvilket det desværre ikke er. :?
Da det temp område at tændrørene ikke er det samme fra forskellige fabrikater.
Det bosch rør jeg kører med pt ser ud til at være for varmt, hvis man aflæser miderelektrodens farve.
Jeg trror jeg prøver et ngk rør når vejene bliver farbare igen.
Som det er nu har jeg intet tryk grundet manglende vejgreb :twisted:

At retadere tændingen er jo en option, men jeg er lidt bange for den option, da jeg ikke har nogen ide om min EGT.

MVH

Morten

Forfatter:  HenrikGM [ 13 feb 2005, 11:41 ]
Titel: 

Nej....vejgreb er lidt en mangelvare lige pt.....

Jeg har kunnet købe bosch rør billigt for nogle år siden, brugte dem 2 gange, og skiftede rør med meget kort interval. Duede bare ikke. Trods de skulle passe.

Købte så champion rør, lidt bedre, men stadigt noget HØ efter bare nogle få tusinde km i B21ETeren.

Det sæt jeg kører med NU er ca. 70.000km gammel, NGK BP6ES rør, og har endnu ikke fået en eneste af de nykker de andre rør havde efter en måned. Hvorfor det er sådan aner jeg ikke, men de gamle volvomotorer er glade for NGK rør.

Kender en der blev lokket på 4 bosch super plus ekstra rør eller hvad dælen de hed. Motoren der ellers var sund før, tog lige et stempel, og alle 4 tændrør var nedsmeltet efter få km. Trods røret skulle passe til motoren. Stemplet blev skiftet, 4 NGK rør i, og motoren kører stadigt her 5år efter episoden. Intet andet er rørt.

Om det er sådan med andre biler aner jeg ikke en pind om, men de gamle volvoer synes ret godt om NGKs rør....thats for sure.

Kan ikke lige huske det, men tror et BP7ES rør er en tand koldere, men TJEK DET.

Forfatter:  Morten VJ [ 13 feb 2005, 12:07 ]
Titel: 

70.000 km på et tændrør det er imponerende :shock:
De tændrør med 3-4 stelelektroder vilde jeg aldrig montere i en gl motor.
10 sek med flammen fra et gas og ilt svejser, og der var dømt nedsmeltning, dette var et forsøg på at genoplive druknede tændrør :shock:
Jeg vil prøve NGK rørene, men det skal være med et R i betegnelsen.
Og det er ikke racing, men resistor at R står for.

MVh

Morten

Forfatter:  Morten VJ [ 13 feb 2005, 19:31 ]
Titel: 

Jeg kunne faktisk frembringe samme symptomer i dag, men min bror syntes ikke det var sjovt at se køreretningen igennem sideruden ved 90 km/t så derfor ophørte tuniggs sessionen relativt hurtigt,
men det var sjovt, og jeg er meget glad for mine vinterdæk :lol:

MVH
Morten

Forfatter:  HenrikGM [ 13 feb 2005, 20:01 ]
Titel: 

Morten VJ skrev:
men det var sjovt, og jeg er meget glad for mine vinterdæk :lol:

MVH
Morten


Ja....og så har vinterdæk den store force at de holder til drifting meget meget længere tid.....forudsat føret er som det er PT ;-)

Forfatter:  mh [ 13 feb 2005, 21:44 ]
Titel: 

Morten VJ skrev:
Jeg vil prøve NGK rørene, men det skal være med et R i betegnelsen.
Og det er ikke racing, men resistor at R står for.


ja det er fordi de er støj dæmpede (radiostøj med videre) :wink:

Forfatter:  HenrikGM [ 13 feb 2005, 22:17 ]
Titel: 

Hmm...Nu ikke for at fluekneppe, men der er en betydelig forskel på hvor det R er placeret.

Står det direkte i coden på røret, feks BPR6ES er der tale om et "resistor" rør, eller bare et dæmpet tændrør.

Står der derimod

NGK
R

Så er der faktisk tale om et rør der er lavet til mere ekstreme forhold(racing), og sidder bla i visse outboard og MC motorer originalt.

NGK R røret koster typiskt på den gale side af de 135dkr/styk.
Flytter vi R´et ned i coden, er prisen urørt ;-)

Forfatter:  Saab-Daniel [ 02 mar 2005, 19:37 ]
Titel: 

Sjovt, men det virker som om problemet med andre tændrør end NGK ikke duer på svenske biler :) Saab'erne har det på samme måde... Jeg kører med BP7ES, og de skulle være beregnet til "hård" kørsel i følge saab, og dermed være et nummer koldere end BP6ES...
Daniel.

Side 1 af 3 Alle tider er UTC + 1 time
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/