wbx manden skrev:
Kan godt være det er basic, men hvornår skal man så ikke have tænding indstillet til lige før bankning ?
Jeg er med på det ikke løser verdens problemer, men kunne man få det til at virke, ville det da være lækkert..
Hvad er en realtime FFT analyse ?
Ja, det ville være lækkert....men straks mere svært udførligt i praksis.
Hvis du vil analysere dig vej til et brugbart resultat udfra nogle "lydmålinger"(vibrationsmålinger), så er du ude i FFT analyse. Det er gængs forkortelse for FastFourierTransformation, og er en regnemetode man anvender til at visualisere hvordan vibrationsniveauerne v. forskellige frekvenser er strikket sammen.
Det kan bruges på en PC, men lider en del under det problem at det går for langsomt til at man kan bruge det direkte i motorstyringen. Typiskt vil du skulle have bankning temmeligt længe før PCen er klar til at vise det konkret.
Der findes ICere til dette formål, HIL9011, eller noget i den retning(kan ikke huske navnet længere), men bestemt ikke noget man "bare lige" bygger.
Der findes en del der bruger et simpelt filter, plus kigger på et "støjniveau", men det har desværre den kedelige egenskab at det ikke adskille motorens mekaniske støj fra selve bankningen. Egentligt er det bare et VU-meter sat til at måle på motorens lydniveau, og eet eller andet sted bestemmer man så at nu er der bankning.
Den fremgangsmåde fungerer kun såfremt der ikke er anden støj på linien, end bankning. Man er således temmeligt afhængig af at motoren ikke har noget andet der larmer med bankefrekvensen. Worst case er at man stole på sensoren der ikke giver udslag, men motoren aligevel banker fordi man ikke kigger selektivt på den rigtige frekvens. Dertil kommer at man skal tage en beslutning for HVOR MEGET bankning man vil se før man reagerer på det. Vælger man 6khz så er det jo ikke sådan at sensoren er "stille" indtil bankning.
Desværre ikke noget "bare lige" problem at løse, men vældigt interessant.
Sidste nye skrig på den stamme er online trykmåling i forbrændingskammeret. Det er langt enklere at få til at fungere(færre indbyggede problemer), men sensorerne der har ultra kort reaktionstid er mildt sagt temmeligt kostbare.
_________________
Henrik
http://boost-it.dk
Citat:My experience tells me that once the cam with the lumpy idle is selected, the thinking mostly stops. Decisions then are based on lowest price, looks, ease of installation, coolness factor, the 'latest thing' syndrome, peer pressure, old wives tales, and bad advice.
Citat slut.
Hold kæft hvor er det sandt!