Powerforum
http://www.powerforum.dk/

Ms vil igen ikke sprøjte (ved fuld gas)
http://www.powerforum.dk/viewtopic.php?f=7&t=20832
Side 1 af 2

Forfatter:  Hp Ae86 [ 21 jul 2008, 22:03 ]
Titel:  Ms vil igen ikke sprøjte (ved fuld gas)

Hej enu engang drenge og piger

har fået motoren ud og køre og det hele...men giver jeg for meget gas, så cutter den bare.... tror det har noget med det Flood-clear at gøre....mener den begynder at lyse når jeg trykker speederen helt i bund, hvad kan det være?


Hilsen

Den meget fortvivlede Hp

Forfatter:  Hp Ae86 [ 22 jul 2008, 06:06 ]
Titel: 

Desuden har den svært ved at gå i tomgang af og til....feks når man bare trykker koblingen ned, så går den tit bare ud dog kan man være heldig at den bliver igang

Forfatter:  Saab-Daniel [ 22 jul 2008, 08:47 ]
Titel: 

Har du kalibreret TPS-sensoren? Den burde ikke kunne gå i flood-clear mens bilen kører... Eventuelt har du sat en trykvagt på?
Tag en log mens det sker, så kan man meget lettere se det...
Daniel.

Forfatter:  Hp Ae86 [ 22 jul 2008, 11:22 ]
Titel: 

Trykvagt ??? er rimilig ny til ms så ved ikke hvordan jeg laver en log....?? kan du eventuet fortælle mig hvordan jeg gør det?

Forfatter:  Hp Ae86 [ 22 jul 2008, 11:23 ]
Titel: 

by the way min TPS går ikke over 81% selv om at jeg kalibere den...?

Forfatter:  Hp Ae86 [ 22 jul 2008, 16:25 ]
Titel: 

Min Fejl Drenge.... det var en falsk alarm... :S nu virker det efter jeg rettede min fejl 40....

Forfatter:  Runesm [ 22 jul 2008, 17:01 ]
Titel: 

Gider du fortælle os om din fejl40 så vi andre ikke behøver begå den samme fejl/kan rette en fejl magen til :P

Forfatter:  Hp Ae86 [ 22 jul 2008, 19:30 ]
Titel: 

Puha....ja det kan jeg da enlig godt.... :S monteringen gik lige stærkt nok...såååå øh havde monteret slangen til mapsensoren efter gasspjældet... og ikke efter kompressoren :S pinligt

dog trækker den stadig ikke helt optimalt, man skal holde gassen på en 70-80 % før den rykker ortenligt...dog syntes jeg overhovedet ikke den rykker nok...og når jeg giver den fuld gas så dør den lidt ud....men tror lidt på at det er remmen der glider på kompressoren :(

Forfatter:  Runesm [ 22 jul 2008, 23:05 ]
Titel: 

Hmm.
I mine øjne er det ligemeget hvad der er af tryk i kompressoren, det er da meget mere interessant at vide hvad der sker efter gasspjældet.

Forfatter:  C Madsen [ 22 jul 2008, 23:56 ]
Titel: 

Runesm .. jeg kan ikke rigtigt lure om du er klar over det .. men på 4agze motorene sidder gasspjældet før kompressoren, derfor kan det lyde lidt underligt det som AE86 skriver.

men det lyder som noget Accel enrichment der bliver aktiveret.. husk nu det ikke er det optimale at bare jogge klampen i bund hvis bilen ikke er mappet bare nogenlunde ind .. prøv eventuelt at lave en datalog og lig der herinde .. der er snart menge der er rigtigt dygtige til at analysere og fejlfinde på den måde.

MVH Claus

Side 1 af 2 Alle tider er UTC + 1 time
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/