Her er den brugt til 500£Og for 10k+ kan jeg være meget kreativ
http://www.sxoc.com/vbb/showthread.php? ... ll+sr20det
Men jeg ville bygge en manifold med korte rør for at få mindre volume.
Redaktør: Moderatorer
Her er den brugt til 500£Og for 10k+ kan jeg være meget kreativ
Ja kan jeg godt følge dig i. Men lige hvor meget man kan korte ned uden og ende med noget med dårligt flow.dykkerdahl skrev:Her er den brugt til 500£Og for 10k+ kan jeg være meget kreativ
http://www.sxoc.com/vbb/showthread.php? ... ll+sr20det
Men jeg ville bygge en manifold med korte rør for at få mindre volume.
Nu taler vi om at have hurtig turbo respons og Hk/nm. over et stort område, og ikke motore der skal lave max Hk og arbejde inden for et gearskift ved max RPM.ps. hvad skulle ideen være med korte rør/lille volumen?
Jeg vil lave så korte rør som muligt, jeg tror kun at det bliver et problem hvis man jagter Hk. i nærheden af turboens max. og kommer for langt ud til højre i turboens kompressor map.Tør du sige noget om længder på de forskellige rør ved en twin manifold?
10000kr er en del penge ja, men du har helt ret i det ikke er mange penge hvis man tænker over hvad der ligger bag.lqs skrev:10000kr dyrt? for sådan en.... det er 25timer a 400kr eller 50 a 200... så skal materialerne også lige komme et sted fra.... måske dyrt ved første øjekast. men bestemt ikke ved nærmere eftertanke. blot min mening.
MVH søren
ps. hvad skulle ideen være med korte rør/lille volumen?
Ja jeg må snuse lidt ideer op rundt omkring hvad folk gør:-)Mads B (dk) skrev:billeder af den manifold jeg lige er startet på at lave
http://www.bilgalleri.dk/alb_vis.aspx?albumid=68720
.
Co2 og Tigdykkerdahl skrev:Virkelig stærkt Mads!
1: Hvor tykke rør bruger du?
3-4mm
2: Skal rørene være lige lange?
jeg har ikke tænkt mig at brug ret meget tid på længden af rørene
3 :Vil du oplyse hvem der har skåret dine flanger?
Turbo flangen er her fra pp, manifold flange har jef selv lavet
4: Skal der laves huller til EGT. Hvis ja et eller fire?
Der bliver ikke lavet huller
5: Er det en EGT sensor der sidder i din turbo elbow?
nop wideband og nerrowband
6: Wastegate?
når jeg ved hvor den skal sidde bore jeg et hul med et kopbor
7: Hvad bruger du til at skære rør?
bånd sav
8: Hvad svejser du med?