uno skrev:Hvormange/hvorfå tænder skal der være på sådan en fætter?
Vil gerne slippe mede færest muligt på en wasted spark opsætning
4cyl motor hvor jeg gerne vil holde det oppe i knast giveren.
Hvilken motorstyring er det du skal køre med, og på hvilken motor ??
Hvordan ser den orginale "knast giver" ud ??
(antal tænder/huller deres placering og også gerne om det er hall, indu eller noget 3.die)
Du kan slippe afsted med ret få tænder og endnu færre hvis du vælger at køre med fordeler men normalt vælger man udfra et kompromis mellem "opløsning" og hvad der er muligt for boksen at "decode" uden at tænderne "render sammen", jo højre opløsning desto bedre er dine muligheder for at få optimal udnytte at din programerbare motorstyring.
Jeg mener at ved et 36-1 tands tandhjul har du en opløsning på 10grader, dvs at motorstyringen ved, at for hvergang der kommer en tand susende så har krumtappen flyttet sig 10 grader, på nær når den springer den manglende tand over, da vil den jo have flyttet sig 20 grader (360 grader/36 tænder) (husk på at 36-1 tands er på krumtappen og ikke med CAS sensor på knasten hvor den jo på en 4 taktsmotor køre ½ hastighed.
Men den opløsning bliver forbedret ved et par kunstige krumspring i selve måden hvor motorstyringen arbejder, eventuelt ved at den udfra hvor langtid der var imellem de to foregående (eller 3, 4, 5, 6 ..) tænder kan estimere sig mere præcis til hvor den befinder sig i det aktuelle tandrum..
eg. hvis tilden mellem de 3 foregående tandrum hver var på ca ½ milli sek. og det var 1/4 mili sek. siden at den slap den sidste tand så er den ca halvvejs (motoren har roteret ca 5 grader) hvilket er en fordobling af opløsningen, selfølig er der en fejlmargen da en motor ikke køre med en konstant hastighed, men ændringerne i hastigheder foregår i et noget langsommere tempo og denne fejlmargen vil være større jo færre tænder/mindre opløsning du har, da der er færre tænder og der med længere mellem en "opdatering af krumtappens aktuelle position"
Nu lyder et par grader på krumtappen måske ikke af meget men tro mig det er det, og ovenstående eksempel er kun et eksempel, og jeg er sikker på at de tyvetriks boksen udføre giver den mere end en fordobling af opløsningen
Husk på at 1 grader på krumtappen kan være flere mm vandring målt på stemplet
http://www.msefi.com/viewtopic.php?t=20141