Side 1 af 2

Hvilken bil alarm??

: 09 okt 2002, 23:37
af MJ
Hej alle!
jeg vil gerne monterer alarm i min bil, men hvilken en skal jeg vælge.
jeg vil gerne have en der kan styre centrallås og fjernsstarte bilen, så den kan blive lidt varm om morgnen. men jeg synes det er svært at finde ud af hvad man skal vælge da der er enormt mange forskellige og mere eller minder fancy.
håber nogen kan komme med gode råd, på forhånd tak.

Re: Hvilken bil alarm??

: 10 okt 2002, 00:33
af Cossie
Halløjsa

Ungo Box eller Defa plejer at være et godt valg.

Re: Hvilken bil alarm??

: 10 okt 2002, 08:42
af DT
jeg går og montere en del alarmer, mit forslag er DEFA, da ungo er skiftet navn, og har fået nye bokse, de er nu gode nok, men der er en masse børnesygdomme! DEFA ved man hvad er!

Re: Hvilken bil alarm??

: 10 okt 2002, 09:00
af Jan
Jeg synes defa er meget skrøbelig mht. ledninger og stik.

Re: Hvilken bil alarm??

: 10 okt 2002, 09:10
af Buus
Mit indtryk af alarmer er at jo mere den skal kunne, jo mere besværligt er det at betjene den.

Jeg har selv en Defa i bilen og den virker ok. Jeg er bare lidt træt af at alarmen nogen gange låser bilen uden videre. Vedt godt den kan programmeres, men den skulle altså være programmeret til ikke at låse.

Jeg har før kørt med en Cobra Alarm. Den syntes jeg virkede godt. Slår startspærren til efter 45 sek, hvis man ikke har aktiveret alarmen. Mener også Cobra laver systemer med fjernsstart osv

Re: Hvilken bil alarm??

: 10 okt 2002, 14:17
af Martin N Sørensen
Ellers er der en kanon alarm på markedet som har vist sig at være genial..

Den kan alt !!, sågar lade motoren køre i et par minutter hvis du har turbo, selv om du slår alarmen til og går fra bilen !!

http://www.onezone.dk/bilalarm/index.htm

Re: Hvilken bil alarm??

: 14 okt 2002, 10:24
af HenrikGM
Jeg kan varmt anbefale en LEA 825, som sælges (og monteres) af UNIQ Import, den kan starte/stoppe og tilsluttes alle former for moduler ligesom den kan indstilles i det uendelige, pris 2.500 inkl. fjernbetjent start/stop hertil kommer montering til 1.500 samt evt. tillægsmoduler

Re: Hvilken bil alarm??

: 14 okt 2002, 16:17
af HypHest
Jeg har kun gode erfaringer med DEFA men deres fjernbetjæninger kan godt være lidt usolide. Men ellers så holdt den i 6 år til jeg skiftede bil..

Re: Hvilken bil alarm??

: 16 okt 2002, 01:24
af MJ
tak skal i have for alle de gode muligheder :-D

Re: Hvilken bil alarm??

: 22 dec 2002, 10:40
af Anders K
Er der nogen der har prøvet den OneZone alarm?
Der står for eksempel intet om senderens rækkevidde på nettet.

Anders