Spacere. Stål eller alu?

Generel teknik

Redaktør: Moderatorer

besked
Forfatter
tyson2
Senior Medlem
Indlæg: 458
Tilmeldt: 21 feb 2007, 21:18
Geografisk sted: 4600 Barbados

#31 Indlæg af tyson2 »

De er lavet på en cnc fræser, og vi har stadig programmet. Og har faktisk 2 identiske spacere til, vi lavede som prøve i alm. alu.
De er 32 mm + 10mm krave til centrering. Ang. undersænkningen af boltene. Så er de blevet undersænket efter hvor meget der skulle til for at de stak nok ud på den anden side. Det var hele ideen i at købe dem fra Ford så jeg ikke skulle punge ud til de dyre special fra bla. ARP. Kan ikke se hvordan de skulle kunne slås løse. Det eneste tidspunkt de ikke er i spænd er jo når hjulene er pillet af. Og der skulle alligevel en del kg til at presse dem i. 5-7 T eller sånoget.
Jeg tror sgu godt man kan lave det i alm. når det er med de studs. Hvis jeg skal have lavet nogen igen bliver det ihvertfald ikke det dyre stads.
Ved ikke præcis hvad spacere plejer og koste men mener og have set dem til omkring 1100.- for 2. Og det er cirka hvad matrialet til alle 4 har kostet.
Men hvis det er nogen der skal bruge spacere eller have drejet/fræset andet så stik en PB så kan i da lige få nummeret til min kammi.
Brugeravatar
ae86
Mester Medlem
Indlæg: 1316
Tilmeldt: 12 jan 2007, 00:08

#32 Indlæg af ae86 »

tyson2 skrev:...undersænkningen af boltene. Så er de blevet undersænket efter hvor meget der skulle til for at de stak nok ud på den anden side. Det var hele ideen i at købe dem fra Ford så jeg ikke skulle punge ud til de dyre special fra bla. ARP. Kan ikke se hvordan de skulle kunne slås løse. Det eneste tidspunkt de ikke er i spænd er jo når hjulene er pillet af. Og der skulle alligevel en del kg til at presse dem i. 5-7 T eller sånoget.
de studs.

Det med at slå den løs var også i forbindelse med hjulskifte..men som du selv er inde på så skulle de trykkes i med flere tons så der sker sikkert aldrig noget.
Det med FK's (KW's?) spacere der bliver jeg lidt i tvivl for jeg tror ikke de laver dem så bredde til bmw..de breddeste var til porsche og det var omkring 75mm pr aksel .. Så med mindre de passer sammen må man jo lave dem selv..
Hvad har et egentligt tænkt dig at gøre ved dine skærme ?
For selv om vi kun har sat fwd hjul på så er skærmene rullet små 3cm ud
tyson2
Senior Medlem
Indlæg: 458
Tilmeldt: 21 feb 2007, 21:18
Geografisk sted: 4600 Barbados

#33 Indlæg af tyson2 »

Jeg har ikke tænkt mig og gøre noget ved skærmene. Fælgene kommer fra en 3 serie (E36) som kører med ET 42. Og min 5 serie (E39) Kører med ET 20. Der er så drejet 10 mm af fælgene så spacere på 32mm burde sidde lige i skabet. De to foreste fælge er der så kun drejet 5mm af, men synes de sad meget godt med 32mm spacer. Har lige skiftet bagdækkene idag. JESUS noget Fuc*#%g lort. 265/30-19 er bare ikke sjovt hive af. Endte med at skære en af kanttrådene på det sidste dæk jeg pillede af. :D
Men monterer dem imorgen, så håber jeg bare det spiller så vi ikke skal dreje af mine fine spacere.
Brugeravatar
nmb1022
Mester Medlem
Indlæg: 704
Tilmeldt: 10 aug 2003, 15:22
Geografisk sted: Jyllinge

#34 Indlæg af nmb1022 »

Jeg lavede også sådanne spacerfor nogle år siden for at gå fra 4*108 til 5*108.

Virkede fint men endte med at bore i navet på de nye i stedet. Alt for meget besvær når man bare kunne bore i navet.
NMB1022 - èn kp60'er og en hulens masse 4g63 power
Besvar