Danco olie

Her snakkes om alt

Redaktør: Moderatorer

besked
Forfatter
Brugeravatar
tonnilerche
Senior Medlem
Indlæg: 474
Tilmeldt: 15 aug 2006, 10:10

Danco olie

#1 Indlæg af tonnilerche »

Faldt lige over en video på bilgalleri.

http://www.bilgalleri.dk/vid_vis.aspx?VideoID=28375


hvad siger i til det? Er det en fin nok måde at teste det på?


Jeg kan huske jeg har set en lignende olie, lavet af nogle spaniolere vist nok, hvor de også tester en bestemt type olie - her får de lejet på den "dårlige" olie til at låse - og med deres egen olie nøjes den med at hyle lidt.
Nu med Almera GTI | SR20DE | Hvordan er det liii man roder i sådan en? - alt er jo el-styret :S
HenrikGM
Moderator
Indlæg: 7414
Tilmeldt: 01 jan 1970, 01:00
Kontakt:

Re: Danco olie

#2 Indlæg af HenrikGM »

tonnilerche skrev:Faldt lige over en video på bilgalleri.

http://www.bilgalleri.dk/vid_vis.aspx?VideoID=28375


hvad siger i til det? Er det en fin nok måde at teste det på?


Jeg kan huske jeg har set en lignende olie, lavet af nogle spaniolere vist nok, hvor de også tester en bestemt type olie - her får de lejet på den "dårlige" olie til at låse - og med deres egen olie nøjes den med at hyle lidt.



Det er ellers sjovt.

Masser af industrier ville tage dette til sig med kyshånd.

Automobilproducenter, industrimotorer,skibsmotorer, race-teams(professionelle), you name it, skriger alle efter sådan et produkt.
Vindmøllebranchen ligeså.

Ingen af dem bruger det.

Der bliver kastet _tonsvis_ af penge i udviklingen af disse smøremidler.

Skægt så siger ham fynboen på videoklippet at det er prisen. Fuck da noget forkneppet sælger vrøvl. Kender til bunker af eksempler hvor olien er væsentligt dyrere end hans tilsætningsstof.

Næste gang i snakker med sådan en supermand der har produktet med på et kræmmermarked, så spørg ham om nogle få ting:

1: hvilket EP additiv han har i flasken?
2: Hvordan virker det på vådpladekobling/syncromesh ringe?
3: Hvorfor kan han ikke levere til de store OEM producenter? (Det vil nok være en bedre forretning end rejse rundt på kræmmermarkeder!)
4: Når han nu simulerer rivning mellem 2 hærdede stålflader, ca HRC64(hårdheden af kuglelejestål) der bevæger sig i ren glidning, hvilken motordel er det så han forsøger at efterligne der?

Citat fra en senior ingeniør hos Cosworth på spørgsmålet om de nogensinde havde prøvet alle disse vidunder-olier:
"We spend millions trying to find an oil just good enough to get that little extra advandtage. We tested it all, and they were essentially all useless for anything else but the test they were designed for"

Problemet med den test er at den er så enøjet som den næsten kan være, men den sælger godt.

Sidste spørgsmål: #5: kan han levere testresultater fra anerkendte laboratorier, der kan bakke op om påstanden om at dette er velegnet til brug i en bilmotor, eller for den sags skyld i en gearkasse?

Tænk selv over det.
Henrik
http://boost-it.dk
Citat:My experience tells me that once the cam with the lumpy idle is selected, the thinking mostly stops. Decisions then are based on lowest price, looks, ease of installation, coolness factor, the 'latest thing' syndrome, peer pressure, old wives tales, and bad advice.
Citat slut.
Hold kæft hvor er det sandt!
Brugeravatar
Wankel
Mester Medlem
Indlæg: 1425
Tilmeldt: 27 mar 2005, 23:33
Geografisk sted: Fårup i den umiddelbare nærhed af Hobro
Kontakt:

#3 Indlæg af Wankel »

DancoOil er godt nok
Min kammerat brugte det i sine Formel2000 racere i flere år uden problemer.
lqs
Mester Medlem
Indlæg: 4407
Tilmeldt: 10 okt 2003, 22:46

#4 Indlæg af lqs »

ja så er det jo da bevist! helt sikkert endda....
MVH søren







ps. HENRIK sidder med leje/gearkasse problemer i multimill kroner klassen til daglig.
disse kunne i drømme/kræmmermarkedsverdenen måske afhjælpes med sådan et vidundermiddel....
møffe
Mester Medlem
Indlæg: 2507
Tilmeldt: 29 dec 2004, 23:18
Geografisk sted: i midten af midtjylland

#5 Indlæg af møffe »

lqs skrev:ps. HENRIK sidder med leje/gearkasse problemer i multimill kroner klassen til daglig.
disse kunne i drømme/kræmmermarkedsverdenen måske afhjælpes med sådan et vidundermiddel....
det er der jo så en del der gør. det er vel som sådan heller ikke et videnskabeligt bevis på det ikke virker.
THE FUTURE OF MOTORSPOTRS IS NO LONGER MOVING FORWARDS IT`S GOING...SIDEWAYS
lqs
Mester Medlem
Indlæg: 4407
Tilmeldt: 10 okt 2003, 22:46

#6 Indlæg af lqs »

nej, bestemt ikke. men mærkeligt de store firmaer ikke griber chansen..eller løsningen. utroligt at F1 ikke får øjnene op for sådan et vidundermiddel. hvad kan dette skyldes?
MVH søren
møffe
Mester Medlem
Indlæg: 2507
Tilmeldt: 29 dec 2004, 23:18
Geografisk sted: i midten af midtjylland

#7 Indlæg af møffe »

lqs skrev:nej, bestemt ikke. men mærkeligt de store firmaer ikke griber chansen..eller løsningen. utroligt at F1 ikke får øjnene op for sådan et vidundermiddel. hvad kan dette skyldes?
MVH søren
utroligt at de store firmaer ikke selv opfinder noget som vi bilejere kan bruge så vi aldrig mere skal skifte olie.

mon ikke det som det skrives længere oppe, består af en del kompromiser. mon vestas/siemens kunne sælge deres møller hvis den bestod af så dyre komponenter at de relt ikke kunne tjene penge, alene pga indkøb og driftomkostninger til dyre service og eksotiske matrialer.

prisen har en del at sige. om folk vil det eller ej. eller skal vi satse på at titanium eller andre lækre matrialer er så billigt at det snart overtager hvor de bruger alm stål idag. kunne jo også se lækker ud med et sæt carbon vinger i luften.

mon ikke vestas/siemens prøver på at holde udgifterne nede både for overskudets og konkurencen´s skyld. og laver de kompromier der skal til for at holde et firma kørende.
THE FUTURE OF MOTORSPOTRS IS NO LONGER MOVING FORWARDS IT`S GOING...SIDEWAYS
Slavteren
Mester Medlem
Indlæg: 1320
Tilmeldt: 15 jan 2004, 08:29
Geografisk sted: Maribo
Kontakt:

#8 Indlæg af Slavteren »

så vidt jeg ved ER der kulfibervinger på de helt store vindmøller..

og tro mig, hvis det kunne gøre en forskel, så er det ikke udgiften der gør udslaget, vestas sælger deres møller med en drift-garanti, dvs hver enkelt dag den ikke kører er det vestas der skal betale kundens tab.

da jeg reparerede vinger for dem, fik vi af vide at det var tæt på en halv mil det kostede dem pr dag en mølle kom for sent op, en del af det var så div. godkendelser til trasnsporten..



kan da huske at v-max engang testede noget tilskud til gearkassen, hvor det rent faktisk gav flere hk på hjulene?
Jeg piller helst ikke ved ting jeg ikke har forstand på.
BORTSET FRA KVINDER!

www.slavteren.tk
Brugeravatar
Ravnen
Mester Medlem
Indlæg: 2340
Tilmeldt: 21 jun 2007, 14:17
Geografisk sted: Fysisk: Ølstykke /Mentalt: langt væk
Kontakt:

#9 Indlæg af Ravnen »

lqs skrev:nej, bestemt ikke. men mærkeligt de store firmaer ikke griber chansen..eller løsningen. utroligt at F1 ikke får øjnene op for sådan et vidundermiddel. hvad kan dette skyldes?
MVH søren


Du kan spørge dig selv Søren, om det ville være i de store firmaers interesse at levere et produkt der "holder for godt", hvorfor lave en motor der kan holde til 3 millioner kilometers kørsel, når resten af bilen kun holder til en tiendedel. Og hvorfor lave en olie der holder 50000km imellem olieskift, når man kan have den dobbelte indtjening på en olie der kun holder det halve.

I gamle dage brugte man hvalspæk som motorolie og dengang sad der osse nogle kloge nejnejtosser og skrev læsebreve om at hvad man skulle med mineralsk olie, "...for hvis det var så godt hvorfor brugte Henry Ford det så ikke...!?"

Prøve at spørg traktortrækkerene hvorfor mange af dem bruger tilsætningsstoffer fra Lindemann (ABCON)... er det fordi sådan nogle bondeknolde hopper med på alt hvad de smarte københavnere prakker dem på, eller ku' der være en anden årsag?

Og jo vindmøllefabrikkerene bruger tilsætningsstoffer, det kan du bide spids på, det samme gælder for resten af industrien og du kan også være sikker på at det er en fordel at ikke dele sine erfaringer med sine konkurenter, hvilket bringer mig tilbage til Formel 1...

Den klogeste nejnejtosse er ham der kun foregiver at være det!
corvus terrae terror...


Billede


_______________________________________________________________________________
“the bitterness of poor quality remains long after the sweetness of low price is forgotten”
Brugeravatar
BANDIT
Mester Medlem
Indlæg: 784
Tilmeldt: 23 jul 2006, 20:24
Geografisk sted: Sønderjylland

..

#10 Indlæg af BANDIT »

Er der nogen af jer der ved præcist hvilken olie fx Renault eller ferrari bruger i henholdsvis transmission og motor kunne man frestes til at spørge :coffee:
A3 -99 1.8T Quattro

S3 Optimeret
Besvar