nej det helt sikkert intet problem at svejse det.
men at få en ukendt legering?...alu?.... til at holde?
alderen er et problem i sig selv ved en del legeringer.
hvad er revnen opstået ved?
MVH søren
måske det evt kan løses med durafix loddestænger?så vidt jeg ved så binder det på alle alu legeringer..bare et bud på en løsning af problemet..mvh jesper
lqs skrev:nej det helt sikkert intet problem at svejse det. men at få en ukendt legering?...alu?.... til at holde? alderen er et problem i sig selv ved en del legeringer. hvad er revnen opstået ved? MVH søren
Jeg ved ikke hvad der har forsaget revnen. (Har ikke kørt over kantsten. Men her i de seneste par uger er der opstået nogle små huller i vejen på min daglige rute, så i bund og grund kan det godt være det...) Pludselig den ene dag manglede den luft.... Fik så hjulet under vand og kunne så konstatere, at lortet havde en lille revne. Efter dækket kom af er revnen blevet større, så der må også være en masse spændinger i den fælg..
Jeg har forresten fundet en der kan svejse det. Så må man bare håbe, at det bliver godt, og at den ikke revner andre steder.
jesperhj skrev:måske det evt kan løses med durafix loddestænger?så vidt jeg ved så binder det på alle alu legeringer..bare et bud på en løsning af problemet..mvh jesper
Det vil være nær ved umuligt at få varme nok i fælgen til at få det til at "løbe".
Jeg har loddet en manifold af alu sammen en gang - 'kæft det tog sin tid selv med gas og ilt (og dog en rimeligt begrænset dyse skal det siges).
lqs skrev:nej det helt sikkert intet problem at svejse det. men at få en ukendt legering?...alu?.... til at holde? alderen er et problem i sig selv ved en del legeringer. hvad er revnen opstået ved? MVH søren
Jeg ved ikke hvad der har forsaget revnen. (Har ikke kørt over kantsten. Men her i de seneste par uger er der opstået nogle små huller i vejen på min daglige rute, så i bund og grund kan det godt være det...) Pludselig den ene dag manglede den luft.... Fik så hjulet under vand og kunne så konstatere, at lortet havde en lille revne. Efter dækket kom af er revnen blevet større, så der må også være en masse spændinger i den fælg.. hvis bilen skal bruges, dvs ikke bare udstilles. ville jeg personligt overveje at skrotte alle fire fælge, hvis de har samme alder!
Jeg har forresten fundet en der kan svejse det. Så må man bare håbe, at det bliver godt, og at den ikke revner andre steder.
ja håbet er lysegrønt. men igen, spørg dig selv hvorfor mon revnen kom første gang?
MVH søren