Hey.
Har lige købt et komplet sæt Polyurethane bøsninger til mellem karrosen og rammen på min bil. Da jeg har hørt et par steder poly bøsninger kan have en tendens til at knirke ville jeg lige høre om man eventuelt kunne smøre dem med noget silicone fedt eller ligende før montering og derved fjerne / minimere knirken ?
Jeg synes det ville være en smule irreterende hvis jeg skal rammeløfte den igen på grund af knirkende bøsninger.
Polyurethane bøsninger.
Redaktør: Moderatorer
- Gearhead
- Medlem
- Indlæg: 111
- Tilmeldt: 29 apr 2011, 17:25
- Geografisk sted: KBH
Polyurethane bøsninger.
YOU LIFT YOU LOSE
- Gearhead
- Medlem
- Indlæg: 111
- Tilmeldt: 29 apr 2011, 17:25
- Geografisk sted: KBH
namit skrev:Da jeg købte polyurethane bøsninger fulgte der en lille tube med, hvor der var noget i som lignede kobberfedt.
Mvh. Tim
Har fået mine bøsninger hjem fra usa og da det smørrelse der normalt ( før i tiden ) fulgte med sættet er brændfarligt er det nu ikke længere en del af sættet da de så ikke ville kunne sende det med fly.
YOU LIFT YOU LOSE
- grydesvamp
- Mester Medlem
- Indlæg: 2537
- Tilmeldt: 25 jan 2005, 15:36
- Geografisk sted: Tylstrup Nordjyland
Gearhead skrev:Det var ikke mange der bød ind med viden om dette men tak til jer der kom med lidt input.
Tror jeg vil prøve med noget silicone fedt og håbe bøsningerne ikke knirker efterfølgende.
Jeg ville også smøre dem med scilikone fedt. et eller andet sted i mit hoved virker det mest "rigtigt"
Fri bane fuld hane! 