Powerforum

Motor- og Tuningsforum for Garagefuskere og andet godtfolk!
Dato og tid er 17 maj 2025, 22:22

Alle tider er UTC + 1 time




Skriv nyt emne Svar på emne  [ 19 indlæg ]  Gå til side Foregående  1, 2
Forfatter besked
 Titel:
Indlæg: 10 sep 2003, 15:24 
MS kan _IKKE_ sammenlignes med MF2

MF2 er et tilskudssystem med begrænsede justeringsmuligheder.

MS er et fuldt programmerbart stand alone indsprøjtning. Det kan dog også køre piggyback hvis du absolut vil.

Gå ind på MS siden og se nogle af screenshotsne så kan du se hvad der er af muligheder.

Se: http://www.geocities.com/perboddum/megasquirt.html

Det er vist den mest avancerede version til dato, hvis vi ser bort fra tændingsversionerne.


Share on FacebookShare on TwitterShare on DiggShare on RedditShare on DeliciousShare on TechnoratiShare on TumblrShare on Google+
Top
  
 
 Titel:
Indlæg: 10 sep 2003, 15:27 
Offline
Senior Medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 01 jan 1970, 01:00
Indlæg: 278
Geografisk sted: midtjylland
hej....

MS kan på ingen måde sammenlignes men MF2 da det er et "Stand alone"system., hvilket vil sige at man piller alt det gamle indsprøjtnings ledningsnet af og derefter bygger et nyt som passer til megasquirt. det tager omkring et par aftener ( det gjorde det ihvertfald for mig).
Selve indkøringen af MS svare stort set til indkøringen af de andre "dyre" systemer....altså grov justering på vejen og derefter finjustering på felt....

MVH Jens Hald

_________________
Http://www.boost-it.dk


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 10 sep 2003, 15:40 
OK. Mange tak for hjælpen. Nu vil jeg tænke lidt over hvad det bliver til eller om den bare skal fortsætte med MF2. Igen mange tak


Top
  
 
 Titel:
Indlæg: 10 sep 2003, 16:57 
Offline
Senior Medlem

Tilmeldt: 01 jan 1970, 01:00
Indlæg: 261
Kan dog kun anbefale EFI Euro1. Kører selv med systemet, og der er naturligvis en årsag til at det er så dyrt.
De folk der har certifikat i programmering (5 i dk sidst jeg spurgte) af EFI boxen, ved virkelig hvad de laver. Sikkert også derfor der kun er så få i dk der har muligheden for det.
EFI er et YDERST gennemprøvet system, som bla bruges på mange DTC/Rally biler, og der er mange muligheder. Boxen kan flyttes fra bil til bil, dvs at skifter man bil, kan man få boxen monteret i den nye bil.
EFI er super godt, både til N/A og tryk tuning.

_________________
En gang turbo, altid turbo !


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 10 sep 2003, 18:20 
Der er klart en fordel i euro systemet. Men den betaler man så også for.

Det er jo to _VIDT_ forskellige kundegrupper Euro og MS henvender sig til. Prisforskellen er noget i retningen af 25.000dkr for Euro boksen(har jeg hørt) hvor MS koster beskedne ~2000dkr alt incl hvis man selv gider gøre en indsats.

Så en egentlig sammenligning kan der vist dårligt blive tale om. Antallet af features er også en kæmpe forskel. Kan man læse manualen til MS kan man selv montere det, og justere bilen uden brug af eksperter, hvilket medfører en fornuftig pris på det færdige produkt. Euro er der 5 i DK der kan justere og de har været på kursus for at få certifikat osv.
Næppe noget man selv sætter sig ind i på en Weekend. Det kan man med MS.

Så en egentlig sammenligning kan der ikke rigtigt blive tale om.
Euro er for proff race folket, hvor MS er for DIY folket der vil selv, og ikke vil poste en formue i det, men stadigt vil have programmerbart EFI.


Top
  
 
 Titel:
Indlæg: 11 sep 2003, 11:58 
Wow, er der kun 5 i DK, der kan lave EFI. Så må jeg hellere holde mig gode venner med ham :D Regner med at den næste bil bliver med EFI, har hørt de er faldet lidt i nypris. Det der MS, lyder lidt for indviklet til mig selv. Igen tak for hjælpen


Top
  
 
 Titel:
Indlæg: 11 sep 2003, 13:17 
Hvis MS er indviklet så tør jeg ikke tænke på hvad du synes om Euro styringen!!!
Jeg tror du skal holde dig så gode venner med ham du kender at han vil montere og justere det hele for dig. Det bliver vist det bedste for dig i det lange løb.


Top
  
 
 Titel:
Indlæg: 11 sep 2003, 14:07 
Jep. Har lige snakket med ham. Han er ikke bekendt med MS, så jeg det blir sgu EFI til den tid. Regner ikke med han forkaster mig lige med det samme (skal lave lave min bil i næste uge :lol: )


Top
  
 
 Titel:
Indlæg: 11 sep 2003, 18:02 
Offline
Senior Medlem

Tilmeldt: 01 jan 1970, 01:00
Indlæg: 261
Jeg er også forgabt i EFI, da jeg ved hvordan det virker :) Men du har naturligvis ret, MS kan slet ikke sammenlignes med EFI, hverken på pris eller funktioner.

_________________
En gang turbo, altid turbo !


Top
 Profil  
 
Vis indlæg fra foregående:  Sorter efter  
Skriv nyt emne Svar på emne  [ 19 indlæg ]  Gå til side Foregående  1, 2

Alle tider er UTC + 1 time


Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 14 gæster


Du kan ikke skrive nye emner
Du kan ikke besvare emner
Du kan ikke redigere dine indlæg
Du kan ikke slette dine indlæg
Du kan ikke vedhæfte filer

Søg efter:
Hop til:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Danish translation & support by Olympus DK Team