Benzin på RST

Generel teknik

Redaktør: Moderatorer

besked
Forfatter
Brugeravatar
Transitfar
Mester Medlem
Indlæg: 1901
Tilmeldt: 06 okt 2003, 22:06
Geografisk sted: Horsens
Kontakt:

#11 Indlæg af Transitfar »

Nu skal du jo ikke ændre dit brugernavn, blot fordi nogen herinde synes at du kalder dig noget upassende.
Men det er klart, at hvis man døber sig selv noget i retning af xx-tuning, eller yy-sport, eller zz-teknik, så er man ovre i en antydnig af, at man har stor specifik viden, eller måske ligefrem lever af "xx, zz, eller yy".
Tænk fx på, hvad du tror om mig ud fra mit brugernavn.... :wink: .
Derefter skal siges, at jeg sagtens kan se dine grunde for dit første brugernavn, og du har jo også allerede vist stor seriøsitet i dette forum.
Jeg er helt sikker på, at "Havneren"´s kommentar slet ikke var så hårdt ment, som den måske kunne se ud til på tryk.
Måske kunne vi andre lære lidt af din fars opbygning af hans bil, så hæng endelig på, og hold dig ikke tilbage for at stille spm´s, der er jo ingen problemer, som der kun er éen enkelt løsning på.
Tag det ikke personligt, jeg er ALTID kontrær.

Komplekse problemer har enkle, letforståelige og helt forkerte svar..
Havneren
Mester Medlem
Indlæg: 2671
Tilmeldt: 09 jul 2003, 10:00

#12 Indlæg af Havneren »

Transitfar skrev:Jeg er helt sikker på, at "Havneren"´s kommentar slet ikke var så hårdt ment, som den måske kunne se ud til på tryk.


Hummm... Jo, det var den er jeg bange. Jeg syntes det er forkert at nogle (ikke mange og jeg tror slet ikke jakob er den type) giver udtryk for at de har en ekspatise og viden de overhovedet ikke besider. De kunne f.eks. besvare et indlæg om benzin justering med katastrofale følger fordi man forventer at en med f.eks. navnet TH Motorsport nædvendigvis må vide hvad han taler om. Men det er slet ikke om til mig at vurdere og det skal jeg slet ikke bestemme... Så kald dig endelig hvad du vil.

Jeg hedder f.eks. Havneren fordi jeg bor på en havn :shock: ... Og fordi engang jeg ville skrive hævneren i et computerspil... Den ku skut skrive Æ!

v/h christian
Brugeravatar
Transitfar
Mester Medlem
Indlæg: 1901
Tilmeldt: 06 okt 2003, 22:06
Geografisk sted: Horsens
Kontakt:

#13 Indlæg af Transitfar »

Grineren, Christian, den der med æ til a....
Du skal da forøvrigt ikke være "bange" for at mene hvad du har skrevet at du synes.....
Nok om det, du har lige nøjagtig formuleret det jeg selv mener, bare på en anden måde; sådan lissom lidt mere direkte.... :wink:
Tag det ikke personligt, jeg er ALTID kontrær.

Komplekse problemer har enkle, letforståelige og helt forkerte svar..
Mark
Senior Medlem
Indlæg: 380
Tilmeldt: 17 sep 2003, 19:05
Geografisk sted: Danmark

#14 Indlæg af Mark »

Jeg ligger hermed lige en udskrift af min tidligere RST den blev lavet få mdr ved naaken, før jeg solgte bilen. - Og den kørte virkeligt godt !!
Det kostede 2 motorer inden jeg nåede det resultat, men den var også lavet ordentligt med en masse dyre stumper, køberen fik den bare alt for billigt :(
Vedhæftede filer
RS Turbo
RS Turbo
rst-realpower.jpg (198.63 KiB) Vist 1506 gange
HenrikGM
Moderator
Indlæg: 7414
Tilmeldt: 01 jan 1970, 01:00
Kontakt:

#15 Indlæg af HenrikGM »

Generelt er det er problem at mange herinde "lokker" nogen til at gøre noget, som måske/måske ikke kan holde i længde.

Skrev for snart mange år siden en del på et amerikansk forum( "TurboBricks",red.) som havde et par gutter der havde læst lidt rigeligt benchracing, og pralede voldsomt med deres gamle 240ere der gik 1/4mile på "high 11" med en std B21ET motor og sprøjt, med turboen skruet op til 1,8bar og bare et par ekstra dyser i efter turboen.

Selvom der var flere der protesterede voldsomt incl. mig selv, når vi så disse fantastiske opgivelser, så dukkede manden aldrigt op til deres drag events eller baneløb, men det lykkedes dem alligevel at lokke 4 fra forummet i fælden, der alle sprængte det hele i luften efter at de havde betalt for denne "ombygning", og yderligere et ret stort antal prøvede deres vanvittige fuskerløsning med meget dårlige resultater.

Pointen er at der er rigtigt mange der sælger meget billige(for billige!) løsninger, og rigtigt mange der har en masse viden. Sådan skal det ihvertfald gerne lyde. Desværre er selv dette forum ikke præget af mange dybdegående diskussioner, men mere overfladiskt tuningsstuff, som "hvad giver et kn filter" osv. Men det afspejler nok at den rigtige hardcore del af gruppen ikke er så talrigt repræsenteret.

Men jeg vil give Havneren ret i at navnet er lidt uheldigt, idet man kunne forbinde det med et kompetent firma. Jeg har ikke noget imod at man bruger et navn, sålænge man blot er seriøs, og ikke pådutter "uskyldige" unge knægte en tuningsløsning, som i bedste fald kun er spild af penge.

Men sådan er nettet generelt. Der findes en masse god info. Kunsten er at skille skidt og kanel.
Gæst

#16 Indlæg af Gæst »

Mark skrev:Jeg ligger hermed lige en udskrift af min tidligere RST den blev lavet få mdr ved naaken, før jeg solgte bilen. - Og den kørte virkeligt godt !!
Det kostede 2 motorer inden jeg nåede det resultat, men den var også lavet ordentligt med en masse dyre stumper, køberen fik den bare alt for billigt :(


Ok.. NM i hvertfald. Prøv lig mærke til din ladetrykskurve. Var det den originale turbo du kørte med eller en der ligefrem var mindre? Udmiddelbart ser den ud til ikke at have været i stand til at føde motoren op i RPM... Starter ved næsten 1,2 bar og daler til 0,8 bar ca... ikke overbevisende. Det forklarer også dine fine NM til dine lidt mindre HK.

v/h christian
Brugeravatar
xxblade
Mester Medlem
Indlæg: 747
Tilmeldt: 09 nov 2003, 13:00
Geografisk sted: Jylland

#17 Indlæg af xxblade »

så vidt jeg ved var Marks en 1900cc, derfor kneb det nok den org. turbo at levere luft i høje rpm
PT: Bil-løs...........har dog en gammel VW Golf GTI16V til rådighed

SLOW EYES WILL KILL YOU
Brugeravatar
Whosa
Medlem
Indlæg: 239
Tilmeldt: 01 jan 1970, 01:00
Geografisk sted: København

#18 Indlæg af Whosa »

Jeg lokker ikke til noget, men hvis man skriver at man vil smide en extra dyse i bilen for at få mere benzin, så skal der da være lidt mekaniker i ham. Det er jo heller ikke bare lige at gøre og det vil den orignale motor styring heller ikke virke med. Så skal han ud i noget tilskuds system ..... Derfor syntes jeg bare at den nemmeste løsning var en ny chip .... og , jo den skal køre ind bag efter, men helt ærligt ... Det skal den altså også med en extra dyse i bilen ... :shock:
Men men lad os høre hvad du finder på .....
Ford Escort RS Turbo S2
Streetracing is NOT a crime !
Brothers .... What we do in life, Echoes in eternity !
Jakob Hansen
Mester Medlem
Indlæg: 533
Tilmeldt: 21 nov 2003, 18:47
Geografisk sted: Kgs. Lyngby
Kontakt:

#19 Indlæg af Jakob Hansen »

Jeg skal da love for at jeg er blevet lidt klogere af at lave dette topic.
Jeg havde hørt at det "var bare lige" at skide en ekstra dysse i. Så jeg forstilleder mig bare at man kunne tage en koldstartsventil of montere et eller andet sted og så være man kørende. Men det er det vist ikke alligevel.
Jeg tror at jeg i første omgang bare finder ud af noget med en BOV og så lader jeg ladetrykket være hvor det er. Når jeg så engang finder en klump guld kan jeg høre hvad Bruno skal have for en chipning og en indkørring. Han kan sikkert godt gøre det rigtigt og billigt, når jeg kender ham.

Den billigste BOV man kan købe her på siden, vil den sagtens kunne bruges på en RST med standart ladetryk + en micro lille smule (lidt kan man vel ikke lade vær at dreje...)? Jeg tænker på den til 440 kr.
Hvor er det T-stykker i snakkede om? Jeg kan kun se nogle små til benzinslanger?

Jakob Hansen
Mark
Senior Medlem
Indlæg: 380
Tilmeldt: 17 sep 2003, 19:05
Geografisk sted: Danmark

#20 Indlæg af Mark »

Hey,
Jep det var en 1900ccm, men turboen var faktisk lidt større end std, der var special lavet ved TurboDK, tror det var chippen fra AhmedBayjoo der ikke var helt optimal!
Se lige dette pics ! - det er sq respekt på en MK4 !
Vedhæftede filer
rst_rwd.JPG
rst_rwd.JPG (8 KiB) Vist 1486 gange
Besvar