Powerforum

Motor- og Tuningsforum for Garagefuskere og andet godtfolk!
Dato og tid er 19 jul 2025, 17:36

Alle tider er UTC + 1 time




Skriv nyt emne Svar på emne  [ 23 indlæg ]  Gå til side Foregående  1, 2, 3  Næste
Forfatter besked
 Titel:
Indlæg: 08 maj 2004, 19:06 
Offline
Mester Medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 13 dec 2003, 20:46
Indlæg: 3805
Geografisk sted: nordsjælland
Det kan også have været i 87-88.
Og jeg taler om riktig mande benzin 98 oktan med bly :D , selv om det var blyerstatning allerede på dett tidspunkt.
Tankede 98 blyfri for 9,05 i går.

MVH

Morten

_________________
Gammel VOLVO med turbo Megasquirt and spark ekstra. flytter de små 2 ton bil rigtigt fornuftigt
Nu med Ny motor.
http://www.powerforum.dk/viewtopic.php?t=11806
http://www.volvo200klub.dk/index.html


Share on FacebookShare on TwitterShare on DiggShare on RedditShare on DeliciousShare on TechnoratiShare on TumblrShare on Google+
Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 08 maj 2004, 20:46 
Da var jeg jo kun et lille barn ;) heh


Top
  
 
 Titel:
Indlæg: 09 maj 2004, 22:41 
Hip Hip Hurrraaaa For America:Vi sliker dem bagi og betaler prisen for det helle .Benzin koster ingeting derover .
Lad os starte flere kriger , :twisted:


Top
  
 
 Titel:
Indlæg: 09 maj 2004, 22:47 
Offline
Mester Medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 21 nov 2003, 23:30
Indlæg: 621
Geografisk sted: Østfyn/Nyborg
Anonymous skrev:
Benzin koster ingeting derover


De har heller ikke så syg et samfund, hvor man gør alt for at ødelægge bilisme. Se bare alle de 4WD aut. de kører i over there. Hvor langt kører de på literen?? Næppe lige så langt som min sierra. Har lige haft den oppe på 9,7 km/l. 8)


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 10 maj 2004, 08:13 
Offline
Mester Medlem

Tilmeldt: 18 aug 2003, 08:05
Indlæg: 2515
Geografisk sted: Veksø Sjælland
att gæst...
Med det vil du altså sige at du synes de skulle ha ladet tyranen saddam blive sidene og ladet ham fortsætte hans dødsfærd... manden har slået over 100.000 irakere ihjel, men det er vel så ok med dig eller hvordan? det kan du vel næppe mene!!! :twisted:
men ok grundlaget for at starte den krig var ikke lige det de sagde, men lad os nu sige at den danske regering (for det er jo i bund og grund dem du klager over der!) kun har handlet på de informationer de fik (som viste sig at være fejlagtige) du kan da ikke bebrejde dem at ha handlet på den baggrund. tror bare du skal nøjes med at beskylde USA.
iøvrigt er det jo sådan at der her i dk har kørt noget benzinkrig og den er så småt ved at være slut og derfor kommer de ægte priser nu listende ind på os... om saddam var blevet fjernet eller ej kan næppe stå for ret meget i den her sag! Jeg har stået på en benzinstation og priserne har ligget deroppeaf hele tiden, det ved de fleste bare ikke på grund af lige netop ta da daaa benzinkrigen!

_________________
Brap brap brap...
Billede


Top
 Profil  
 
Indlæg: 15 maj 2004, 00:46 
Offline
Mester Medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 21 nov 2003, 23:30
Indlæg: 621
Geografisk sted: Østfyn/Nyborg
s@g skrev:
Det er ikke andet end korruption og manipulation fra de danske benzinselskaber!!


Som skrevet. Så beviset idag:
UnoX Kruså: 8,44 for blyfri 95
UnoX Odense: 9,04 for samme.

Hvorfor kan prisen ikke være ens i hele landet? Det er den jo på f.eks. tobak, spiritus, biler og andre varer der er afgift på! Hvorfor ska UnoX(hydro) tjene penge på at sælge billig benzin til tyskere i Kruså og så samtidig indhente tabet fra priskrigen hos odenseanerne?? Al Capone ville ikke engang turde prøve den slags metoder!!


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 15 maj 2004, 09:07 
benzinen var nu også over 9kr, i 98-99(98 blyfri)


Top
  
 
 Titel: benzin krig
Indlæg: 23 maj 2004, 22:08 
til jer der tror at benzin krigen er slut, i tager meget fejl, den er bare vendt mod forbrugeren :lol: :lol: :lol:


Top
  
 
 Titel:
Indlæg: 23 maj 2004, 23:26 
Offline
Senior Medlem

Tilmeldt: 02 maj 2004, 23:37
Indlæg: 450
Geografisk sted: Vejle
At prisen er forskellig fra sted til sted er jo afhængig af den lokale konkurence situationen. Hvis en station sætter prisen ned så følger konkurrenten med og så kører karrusellen... følger konkurenten derimod ikke med så ligger prisen mere stabilt og det er nogen forstår som fusk. Bare fordi at der er konkurence i kruså sætter man jo ikke priserne ned i resten af landet da ingen fornuftige mennesker kører særlig langt efter benzinen da det jo bare æder besparelsen op.

Dagooz


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 24 maj 2004, 07:10 
Offline
Mester Medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 01 jan 1970, 01:00
Indlæg: 668
Geografisk sted: Lolland, Danmarks "Californien"
Har hørt at der er ved og blive sat nye benzinstander op mange steder som kan vise priser over 10 kr pr liter :cry: :cry:

_________________
Jonas Olsen

Alt ka lade sig gør, det "umulige" tager bare lidt længer tid...


Top
 Profil  
 
Vis indlæg fra foregående:  Sorter efter  
Skriv nyt emne Svar på emne  [ 23 indlæg ]  Gå til side Foregående  1, 2, 3  Næste

Alle tider er UTC + 1 time


Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 9 gæster


Du kan ikke skrive nye emner
Du kan ikke besvare emner
Du kan ikke redigere dine indlæg
Du kan ikke slette dine indlæg
Du kan ikke vedhæfte filer

Søg efter:
Hop til:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Danish translation & support by Olympus DK Team