hjælp hjælp til ford

Generel teknik

Redaktør: Moderatorer

Besvar
besked
Forfatter
gammel skæv ford
Medlem
Indlæg: 139
Tilmeldt: 14 nov 2004, 19:03
Geografisk sted: syd på djævle øen

hjælp hjælp til ford

#1 Indlæg af gammel skæv ford »

er der nogle som kan hjælpe mig et problem på min ford escort mk5 med en rs motor med efi.den er under indkørning og det har ellers godet ok,men da så frosten kom så så har bilen valt at så med ca.2100 omd svingene ned til de 1100 omd,op og ned helle tiden,jeg har været alle varcum slangerne igemmen uden stører held. jeg har et tilskuds ang. på jeg ved ik om det er det som som ik kan finde ud af det er blevet koldt.
men det er nok ik første gang det er sket på en ford sååå hvis der er nogle der ved noget så vil det værer ok. :lol:
alt under 1,bar er kun for lyden skyld
Gæst

#2 Indlæg af Gæst »

er der slet ikke nogle som kan hjælpe :( :( :( :(
zky
Senior Medlem
Indlæg: 310
Tilmeldt: 06 jul 2003, 15:26
Geografisk sted: Skævinge,nordsjælland
Kontakt:

#3 Indlæg af zky »

du skal nok fortælle lidt mere om hvad det er for en motor og havd der er lavet ved den

Ford har 30 RS motore der kan ligge i escort mk 5 og hvad er det for noget tilskud ?? og hvad skal det gøre godt for ??
Mvh Kenneth

Alt under 800Nm burde være 2 takt
Gæst

#4 Indlæg af Gæst »

ja..ok der er en rst 1,6 men med efi,og tilskudet er et 3D anlæg. fra turbo motor.dk som trækker 2 dysser som er monteret i indsugnings røret motoren er ikke noget vider modifiseret andet der er monteret en 3"rust fri uds helle vejen,og så er t3 møllen også lavet om med stører huse. men lige nu køre den ellers ok,nu hvor det ikke er frost,jeg tænket om det måske kunne være noget med chokeren eller koldstart dys?jeg kan se at nå den laver det nummer så får den benzin i sekvenser(jeg har en luft/benzin måler i bilen),lige som at en dysse "hænger" eller et eller andet,jeg kan værtifald ik finde problemet :?
gammel skæv ford
Medlem
Indlæg: 139
Tilmeldt: 14 nov 2004, 19:03
Geografisk sted: syd på djævle øen

#5 Indlæg af gammel skæv ford »

hov det er lige det med log on,med jeg så du også har spurt hvad tilskudssystemet sku være godt for,ja det er jo til at få noget mer benzin nå trykket stiger,for uden lade tryk køre den på standart dysserne,det vikker rigtig godt.
alt under 1,bar er kun for lyden skyld
Brugeravatar
Transitfar
Mester Medlem
Indlæg: 1901
Tilmeldt: 06 okt 2003, 22:06
Geografisk sted: Horsens
Kontakt:

#6 Indlæg af Transitfar »

Anonymous skrev: ....måske kunne være noget med chokeren....

Chokerkablet er måske knækket :wink: ???
Ej, hvis problemet kommer entydigt når det er frost, så er der jo noget fugt et eller andet sted, som driller.
Prøv med karburatorsprit i benzinen, det plejer at ta den slags probs.
M/H Lars.
Tag det ikke personligt, jeg er ALTID kontrær.

Komplekse problemer har enkle, letforståelige og helt forkerte svar..
Besvar