møffe skrev:
det er cosworth der lavede den maskine i samarbejde med ford. så ingen lotus ting her. den du tænker på er nok den meget indvilkede (mange kæder og dibedutter) 1,6 der ligger i en lotus cortina(8v). 16V maskiner er så vidt jeg husker noget cosworth(inden de blev opkøbt) havde på deres samvittighed. og da de fik succes så begyndte 16V eventyret for alle virksomheder.
Cossie stod for toppen på BDA'eren ja - og det er ganske rigtigt at det var en 16V. Jeg kan forstå at du tænkte på sammenhængen med DOHC layout OG 16V. Personligt var jeg egentligt bare ude i selve ideen med DOHC-layoutet.
Det ændrer dog ikke på historien om at netop den 8V DOHC-maskine som Lotus forsynede Ford med, gjorde Ford temmeligt konkurrencedygtig, men også tog noget af glansen fra Ford og pegede den over mod Lotus. Det blev startskuddet til at Ford skulle lave deres egen kværn der kunne tage over => BDA (belt driven series A til dem der ikke måtte vide det). At det så i øvrigt gik hen og blev en helt pæn succes tjener jo kun Ford til ære

.
Lotus-kværnen (TC - Twin Cam) fandtes i øvrigt også i Escort Mk I - og den hed faktisk også RS1600 som den senere BDA-udgave også hed (trods at BDA'eren er på lige under 2 liter - det er noget weird noget

).
Citat:
at der så senere er kommet 5V/cyl maskiner mon ikke det er noget ferarri/VW/toyota noget.
Det foresvæver mig at jeg en gang har læst om at det faktisk var Yamaha der var først med det - vist nok på en motorcykelkværn. Måske endda den med de ovale stempler?
Min pointe er sådan set bare at det hele jo bare er videreudviklinger af hinandens ideer eller noget taget fra mere avancerede brancher - som f.eks. flyindustrien. De ping-ponger frem og tilbage mellem hinanden med at få gode ideer, videreudvikle og forfine dem, osv.