Jakob... skrev:
Jakob Hansen: Jeg havde sikkert også valgt noget andet, hvis jeg havde haft tid, men hvad gør man når den gamle knast giver op, en Fredag eftermiddag og skal på ferie dagen efter.
Så kan jeg godt se at man bliver nødt til at handle hurtigt. Men under andre omstændigheder have jeg valgt den lidt skarpere knast. Iøvrigt har jeg aldrig hørt noget om at uorginale (herunder Piper og Kent) knaster skulle være mindre holdbare end originale knaster.
CVH motoren er jo kendt for at kunne æde en knast på 50.000 km - så jeg ville ikke være betænkelig med at montere en Kent eller Piper knast.
Men jeg ved tilgengæld også at den originale knast fra Ford kan klare op til ganske mange heste, så det er kun når man snakker seriøse heste i en RS turbo at det for alvor giver en forskel af montere den skarpe knast.
Bl.a. kørte fabriks Gr. A turbo Escorterne med oroginal knast og de ydede mellem 220 og 270 hk...